2022 METŲ PROGRAMA

VISI RENGINIAI NEMOKAMI!

Tarptautinės žydų kultūros dienos „Šalom visuos kraštuos“ grįžta į Klaipėdą!

Šiais metais tarptautinis festivalis, skirtas žydų tautos istorijos, kultūros, meno, tradicijų pažinimui „Šalom visuos kraštuos“ vyks antrą kartą ir yra Klaipėdos miesto 770-tam gimtadieniui skirtų renginių programos dalis. Tarptautinio festivalio renginių metu bus siekiama akcentuoti žydų visuomenės istorines šaknis Mėmelyje, pabrėžti uostamiestį kūrusių ir jį garsinusių žydų tautybės gyventojų indėlį į tuometinio miesto raidą.

Gausi renginiais, graži ir prasminga šventė vėl kvies visus, nepriklausomai nuo tautybės, religijos, įsitikinimų susitikti koncertuose, pokalbiuose, kino filmų peržiūrose, parodose, kūrybinėse dirbtuvėse, žydų tradicinių šokių pamokose, ekskursijose.

Laukiami jaunimas, suaugusieji, šeimos, nepriklausomai nuo amžiaus, išsilavinimo, pomėgių.

Būk su mumis ir tarp mūsų!

17 val.
I.Kanto viešosios bibliotekos Meno skyrius
Janonio g. 9
Paroda vyks iki rugsėjo 20 d.

Ekslibriso paroda

“Žydų kultūros pėdsakai”

Šių metų festivalį atidarysime neeiline, konkrečiai šiam festivaliui atrinktų knygos ženklų (ekslibrisų) paroda „Žydų kultūros pėdsakai.“ Parodą, kurioje eksponuojami skirtingais laikotarpiais sukurti žydų ir lietuvių tautybės menininkų ekslibrisai, atrinko ir pristato Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Knygos grafikos centro ir Gerardo Bagdonavičiaus ekslibriso fondas. Ekspozicijoje matysime skirtingomis technikomis, įvairioms progoms, įžymiems asmenims sukurtus knygos ženklus, kurių didžiąją dalį sudaro  ekslibrisai iš Josifo Šapiros kolekcijos. 

Parodoje eksponuojamų darbų sukūrimo laikas – nuo praėjusio amžiaus vidurio iki 2022 metų. 

Lietuvos ekslibriso istorijoje, taip pat ir  Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos veiklos istorijoje tai bus pirmoji žydų menininkų bei lietuvių menininkų, kūrusių ekslibrisus žydų tautos tema, paroda.

Parodos atidaryme dalyvaus Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Knygos grafikos centro darbuotojai.

18 val.
Klaipėdos piliavietės rytinė kurtina
Priešpilio g. 2
Paroda vyks iki lapkričio 10 d.

Samuelio Bako litografijų paroda

„Alegorijos“

Pasaulyje žinomo litvako menininko Samuelio Bako litografijos iš Vilniaus Gaono Žydų istorijos muziejaus.

Pirmą kartą klaipėdiečiai turės progą susipažinti su pasaulyje žinomo menininko kūryba. Parodoje eksponuojamose juodai baltose, spalvotose litografijose atsispindi visi svarbiausi menininko kūryboje naudojami simboliai. S.Bako kūrybos objektas – žmonija, jos praeitis ir klystkeliai, išreikšti postmodernistiniu alegorinio realizmo stiliumi. 

Samuelis Bakas, gimė  Vilniuje 1933 m. Nuo pat vaikystės mėgusio piešti Samuelio gabumai išryškėjo labai anksti. Būdamas vaikas išgyveno didžiausią gyvenimo tragediją-Holokaustą. S.Bako šeimai patekus į Vilniaus getą, kur kasdien tvyrojo baimė  ir neviltis, berniukas nenustojo piešti. 1943 m. gete surengtoje, ten pakliuvusių profesionalių menininkų parodoje, buvo eksponuojami ir, šiandieną pasaulyje garsaus menininko, darbai. Samueliui Bakui tuomet buvo 10 metų.

Detaliau apie S.Baką>

Parodos atidaryme dalyvaus Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus muziejininkė
Aušra Rožankevičiūtė.

17 val.
I.Kanto viešosios bibliotekos „Pempininkų“ filialas
Taikos pr. 81A
Trukmė 91 min.

Filmas

“Testamentas”

2017 | Izraelis | rež. Amichai Greenberg | drama

Filmas pasakojantis apie Holokausto tyrėją Joelį, kuris yra įsitraukęs į teisinę kovą dėl žiaurių žydų žudynių Lensdorfe, įvykusių Antrojo Pasaulinio karo pabaigoje. Įtakinga pramoninkų šeima, ant kurios žemės vyko žudynės, planuoja įgyvendinti didelės apimties nekilnojamo turto projektą būtent toje vietoje. Joelis įtaria, kad vienas iš statybų tikslų – amžiams palaidoti įvykių atmintį, tačiau tam, kad projektas būtų sustabdytas, jam trūksta įrodymų.

Gilindamasis į šią istoriją Joelis nagrinėja įslaptintus Holokausto liudytojų atsiminimus. Jo didžiausiai nuostabai tarp atsiminimų jis aptinka ir savo motinos liudijimą, apie kurio egzistavimą jis nežinojo ir kuriame atskleidžiamos Joelio motinos gyvenimo paslaptys. Joelis, kuris, tarsi, atlieka dvigubą tyrimą, asmeninį ir mokslinį, jaučiasi įkalintas tarp tylos sienų. Vienoje tylos sienos pusėje yra tie, kurie neigia Holokaustą, kitoje – motinos vengimas kalbėti apie savo praeitį. Kaip istorikas, turintis įsipareigojimą kovoti dėl objektyvios tiesos, Joelis nusprendžia tęsti tyrimus nepaisydamas jokių aplinkybių.

2017 m. Venecijos filmų festivalyje „Testamentas“ buvo pristatytas programoje „Horizontai“ ir pelnė specialųjį prizą, o Haifos filmų festivalyje buvo pripažintas geriausiu metų filmu.

Hebrajų kalba su lietuviškais subtitrais.

Dėkojame Izraelio ambasadai Vilniuje
už paramą organizuojant filmo peržiūrą.

17 val.
I.Kanto viešosios bibliotekos „Pempininkų“ filialas
Taikos pr. 81A
Trukmė 96 min.

Filmas

“Obuoliai iš dykumos”

2014 | Izraelis, Lenkija | rež. Arik Lubetzki, Matti Harari | romantinė komedija

Filmas apie Viktoriją ir Ruveną, ortodoksų sefardų žydų tėvus iš Jeruzalės, kurių vienintelė dukra Rivka, sužinojusi savo tėvo planą sutuokti ją su gerokai vyresniu našliu ortodoksu, pabėga iš namų gyventi į kibucą (kibucas – Izraelyje žemės ūkiu užsiimančių žydų gyvenvietė, kur visa žemė ir gamybos priemonės yra bendra nuosavybė) su pasauliečiu aškenaziu, vardu Dubis.

Rivkai pabėgus, Viktorija (Rivkos mama) ir Sara (teta), susivienija bendrai  misijai –  surasti ir aplankyti pabėgėlę. 

Filmo režisieriai, pasitelkę švelnią ironiją, pasakoja žiūrovams jaunos Izraelio moters gyvenimą, etninių, religinių, socialinių konfliktų fone. „Obuoliai iš dykumos“ – laikui nepavaldus pasakojimas apie  nuolatinę priešpriešą tarp tradicijos ir modernumo.

Hebrajų kalba su lietuviškais subtitrais.

Dėkojame Izraelio ambasadai Vilniuje
už paramą organizuojant filmo peržiūrą.

17 val.
Etnokultūros centras
Daržų g. 10
Trukmė 1 val. 15 min.

Štetluose sukurtų dainų koncertas

„Vakaro daina“

Kameriniame koncerte turėsime unikalią galimybę išgirsti iki šiol negirdėtus Klaipėdoje muzikinius kūrinius – dainas, sukurtas tuometiniuose Lenkijos štetluose. Koncerto repertuare  įvairiais motyvais ir nuotaikomis, trimis žydų tautos kalbomis: jidiš, hebrajų, ladino (ladino – Sefardų žydų kalba) bus atliekami išraiškingų melodijų  poeto, dainų kūrėjo Mordecai Gebirtig (1877- 1942) ir kitų liaudies kompozitorių kūriniai.

Atlikėjai: Urszula Makosz, Paweł Pierzchała, Michał Półtorak (Lenkija).

Anonsas>

19.30 val.
Pradžia
Galinio pylimo g.
Trukmė 1 val. 30 min.

Garsinis pasivaikščiojimas dingusių Klaipėdos sinagogų pėdsakais

„Neegzistuojanti knyga“

Garso menininkas Rochus Aust ir jo vadovaujama muzikos grupė „RE-LOAD FUTURA“ lydės mus  garsinio pasivaikščiojimo metu buvusių sinagogų pėdsakais Klaipėdos senamiestyje.

Šioje fantastiškoje, unikalioje kelionėje, skambant muzikinėms improvizacijoms ir skaitomiems balsu tekstams iš „Neegzistuojančios knygos“, mes išgirsim ir atrasim istorinį Klaipėdos sinagogų garso paveldą nuo seniausių jų gyvavimo laikų, įsiklausysime į garsinę realybę, supančią, deja, jau neegzistuojančias, sinagogas šiandieną.

Garso performansą atliks:
Rochus Aust (trimitas)
Fosco Perinti (balsas, trombonas)
Florian Zwissler (sintezatorius, trombonas)
Verena Barié (fleitos)

Maršrutas:
1.Buvusi Memelio Sinagoga, Ritualinė pirtis. Adresas Galinio pylimo g.
Koordinatės: 55.705149, 21.137904
Istorija. Neegzistuojančios knygos biblioteka (I veiksmas)
„.. jei neieškosi, jis niekada nepasirodys..“ (7 min.)
Kelionės iki kitos lokacijos trukmė 10-15 min.

2.Buvusi vokiečių Sinagoga. Adresas Grįžgatvio g.4.
Koordinatės: 55.708596, 21.138771
Istorija. Atrasti ir išgirsti (veiksmas II)
„..jei radai daiktus, leisk jiems išnykti…“ (7 min.)
Kelionės iki kitos lokacijos trukmė 10-15 min.

3. Buvusi Litvakų Sinagoga. Adresas Daržų g. 9.
Koordinatės: 55.706556, 21.1356
Istorija. Nesibaigiantis ratas (veiksmas III)
„..jei pradingsi pats, bandyk pakartoti iš pradžių…“ (7 min.)
Kelionės iki pradinės lokacijos trukmė 10-15 min.

17 val.
Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka
Herkaus Manto g. 25
Trukmė 1 val. 30 min.

Paskaita/diskusija

„Atraskime žydų moteris rašytojas iš naujo“

Dvora Baron, Kadia Molodowski (Jidiš ir Hebrajų kalbomis rašiusi poetė, Jidiš kalbos mokytoja), Irena Klepfisz (gimusi Varšuvos gete 1941m. poetė, queer aktyvistė), Khana Levin (viena žymiausių Jidiš kalba rašiusių poečių). Tai tik keletas vardų iš nemenko žydų tautybės moterų rašytojų palikimo. Paskaitoje susipažinsime su rašytojomis iš Europos, Izraelio, JAV,  aktyviai kūrusiomis tiek prieš, tiek ir po Antrojo pasaulinio karo,  jidiš, hebrajų, anglų, rusų, lenkų  kalbomis. Turėsime unikalią galimybę išgirsti apie žydų moterų literatūrinį palikimą 20a., feministinę perspektyvą jų kūryboje, moterų rašytojų gyvenimą kovojant, pasitelkus literatūrą, už pripažinimą „vyriškame pasaulyje.“

Paskaitos autorė ir vedėja
Dr.habil. Urszula Chovaniec (Švedija)
Daugiau informacijos apie lektorę>

Susitikimas vyks anglų kalba,  bendrauti padės vertėja.

19 val.
Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka
Herkaus Manto g. 25
Trukmė 1 val. 30 min.

Pokalbis

„Kaip aš tapau rašytoju? Mano asmeninė kelionė į Lietuvą“

Pokalbis apie asmenines patirtis kuriant grožinės literatūros kūrinius, apie šiuolaikinę literatūrą Izraelyje ir kaip vieta, iš kurios esame kilę sukuria mus tuo, kas esame. 

Paskaitos autorius
rašytojas Iddo Gefen (Izraelis).
Daugiau apie rašytoją>

Pokalbio moderatorė
Poetė, psichologė Rūta Jurkuvienė

Susitikimas vyks anglų kalba, bendrauti padės vertėja.

15 val. val.
Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka
Herkaus Manto g. 25
Trukmė 1 val. 30 min.

Paskaita/diskusija

Apie istorijas ir smegenis

Pokalbis apie smegenų ir pasakojimo ryšį ir kaip šio ryšio tyrinėjimas tapo pagrindu knygai “Jeruzalės paplūdimys”. Iddo Gefen, tyrėjas ir rašytojas turintis disleksijos sutrikimą pasakos apie smegenų ir disleksijos ryšį, apie strategijas bei įrankius, kurie jam padėjo įveikti sunkumus, susijusius su šiuo sutrikimu. Iddo Gefen kalbės ir apie tai, jog  disleksija ne tik netrukdo rašymo procesui, bet priešingai-atveria kūrybines galias.

Paskaitos autorius
rašytojas Iddo Gefen (Izraelis).

Daugiau apie lektorių>

Paskaitos/diskusijos moderatorė
Sociokultūrinių projektų rengėja ir vykdytoja,
neuroedukatorė Ona Bajorinienė

Paskaita vyks anglų kalba,  bendrauti padės vertėjas.

11 val.
Pradžia prie Miesto rotušės
Danės g. 17
Trukmė 1 val. 30 min.

Ekskursija ir skanieji žydiškieji beigeliai!

“Žydai XIX-XX a. Klaipėdoje”

Ekskursijos metu keliausime po Klaipėdą (istorinį Memelį) ne įprastu maršrutu senamiestyje, bet iš naujo atrasime Klaipėdos naujamiestį ir su žydais susijusias istorijas bei vietas jame. 

Ar žinote, kuriuos garsius žydų tautybės Klaipėdos verslininkus Lietuvos prezidentas A. Smetona apdovanojo valstybiniais ordinais? O gal teko girdėti kas įkūrė Žaliąją vaistinę arba finansavo gražiojo raudonų plytų pastato, kuriame įsikūręs viešbutis “Navalis”, statybą? Ekskursijos metu sužinosite kur žydai švęsdavo savo šventes, kur mokėsi ir rinkdavosi į pasaulinio garso lektorių paskaitas, sužinosite kuo užsiėmė organizacija Bar Kochba ir paragausite žymiųjų žydiškų beigelių! Julius Liudvikas Vyneris (Julius Ludwig Wiener, 1795-1862 m.) Leonas Šeinhauzas (Leon Scheinhaus, 1865–1935 m.), Isakas Riulfas (Isaak Rülf 1831-1902 m.), Natanas Naftalis (Nathan Naftal 1887- 1945 m.), Leopoldas Aleksanderis – tai tik kelios pavardės, bet kartu tai ir Klaipėdos žinomumo ribas peržengiančios įdomios istorijos. 

Ekskursiją pradėsime prie miesto rotušės (Danės g. 17), kurios istorijoje taip pat galime rasti žydiškų pėdsakų. 

Ekskursiją ves
Gidė, turistinių maršrutų kūrėja,
Klaipėdos valstybinė kolegijos Verslo administravimo katedros lektorė
Laurencija Budrytė-Ausiejienė

Grupės dydis – 30 asmenų. 
Būtina registracija – užpildytą anketą siųsti  laurencija.budryte@gmail.com
Atsisiųsti anketą>

val.
KKKC Meno kiemas
Bažnyčių g. 4, II-as aukštas
Trukmė 1 val. 30 min.

Komiksų kūrimo dirbtuvės paaugliams

„Mėmelio žydų istorijos: pasakoti vaizdais“

Komiksų dirbtuvių dalyviai ne tik susipažins su Mėmelio žydų istorija, bet ir pamėgins patys ją perteikti komikso forma. Drauge su istorike, gide Laurencija Budryte-Ausiejiene keliausime žydų istorijos takais, o su komiksų autore Migle Anušauskaite mokysimės komiksų „kalbos“ ir vaizdinės istorijos kūrimo. Keleto susitikimų metu įgytas žinias ir įgūdžius pritaikysime pasakodami Mėmelio žydų istorijas komikso forma. 

Šios kūrybinės dirbtuvės – unikali proga šiandienos Klaipėdos jaunimui detaliau pažinti Mėmelyje savo laiku gyvenusius, kūrusius, mylėjusius, atostsogavusius, linksmai leidusius laiką, sportavusius  bendraamžius- tarpukario žydų jaunimą.

Kūrybinių dirbtuvių vedėja Miglė Anušauskaitė komiksų autorė, judaikos tyrėja, vertėja iš jidiš kalbos. Piešia komiksus apie literatūrą, mokslą, istoriją, išleido kelias įvertinimus pelnusias grafines noveles („Dr. Kvadratas. Greimas ir jo semiotika“ 2017 m., „10 litų“ kartu su Gerda Jord, 2014 m., „Kas išsigando Šliūpo?“ 2021 m.). Dirbo Nacionalinės bibliotekos Judaikos tyrimų centre ir aktyviai dalyvauja žydų paveldo sklaidoje, taip pat ir su komiksų pagalba: knygelės „Sinagoga – kas tai?“, „Vilniaus Gaonas – kas jis?“ ir „Štetlas – kas tai?“. 

Dirbtuvių dalyvius konsultuos profesionali istorikė/gidė Laurencija Ausiejienė.

17 val.
I.Kanto viešosios bibliotekos „Pempininkų“ filialas
Taikos pr. 81A
Trukmė 1 val.

Paskaita / diskusija

„Žydų istorijos ir literatūros draugija ir jos centrinė figūra Leon Scheinhaus“

1896 m.balandžio 26 d. Klaipėdoje buvo įkurta Žydų istorijos ir literatūros draugija (Verein für jüdische Geschichte und Literatur), kurios veikla ilgainiui tapo pastebima ir Berlyne 1893 m. suburtos Vokietijos žydų istorijos ir literatūros draugijų sąjungos (Verband der Vereine für jüdische Geschichte und Literatur in Deutschland) erdvėje.

Klaipėdoje veikusios Žydų istorijos ir literatūros draugijos veiklos tinklas ir įtaka išaugo vieno iš šios draugijos steigėjų – pirklio, literato, mecenato ir aktyvaus visuomenės veikėjo Leono Šeinhauzo (Leon Scheinhaus, 1865–1935 m.) dėka. Ne tik Rytų Prūsijoje, bet ir visoje Vokietijoje L. Šeinhausas buvo žinomas ir kaip sėkmingas pirklys, ir kaip talentingas literatas. Jo autoritetas intelektualiniuose sluoksniuose bei finansinės galimybės sudarė sąlygas Klaipėdoje organizuoti paskaitų ciklus, į kuriuos buvo kviečiami tuo laikmečiu aktualūs ir populiarūs lektoriai (pvz., prof. Heinrich‘as Loewe , David‘as Wolffsohn‘as). Tokiu būdu Klaipėda formavosi ne tik kaip vienas iš daugelio Vokietijos prekybinių centrų, bet ir kaip pastebimas kultūrinio gyvenimo židinys.

Klaipėdietiškosios draugijos iniciatyva 1909 m. Įsrutyje buvo įkurtas vienuolika analogiškų draugijų Rytų Prūsijos provincijoje aprėpęs susivienijimas, kuriam klaipėdiečiai vadovavo iki 1925 m.

Paskaitoje ne tik bus aptartos Žydų istorijos ir literatūros draugijos Klaipėdoje susiformavimo aplinkybės bei veiklos gairės, bet ir atskleisti L. Šeinhauzo literatūrinio palikimo bruožai.

Paskaitos autorius ir vedėjas
Klaipėdos universiteto
Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslų daktaras
H. Vitkus.

Daugiau apie lektorių>

14 val.
Etnokultūros centras
Daržų g. 10
Paskaitos trukmė 1 val.

Paskaita ir tradicinių žydų tautos šokių pamokos

„Žydiško kostiumo istorija“

Žydų kaip Knygos Tautos istorija nėra suvoktina tik kaip archyvinių dokumentų tyrinėjimas ar teksto suvokimo praktikų tradicija. Kaip ir visos kitos kultūros, Knygos Tauta, per savo turtingą, virš trijų tūkstantmečių siekiančią istoriją, atpažintina, nagrinėtina ir kasdienybės kultūros, pvz. kulinarinių, muzikinės kultūros, kostiumo dėvėjimo tradicijų raidoje.

Šioje paskaitoje sužinosime kaip  kito žydų aprėdo tradicijos istorijos eigoje, gyvenant žydams ne žydiškų kultūrų apsuptyje, kokią įtaką kitos kultūros darė žydų tradicinei aprangai,  ar tradicinis kostiumas  gyvuoja šiais globalizacijos laikais.

Po paskaitos turėsime unikalią progą „gyvai“ susipažinti su tradiciniais žydų tautos šokiais bei šiuolaikiniais izraelietiškais ir net patys mokysimės juos šokti! 

Paskaitos autorius ir vedėjas 
Šolomo Aleichemo gimnazijos Vilniuje mokytojas,
VDU lektorius Algis Davidavičius

Edukacinio užsiėmimo „Žydų liaudies šokiai“ vedėja
Šolomo Aleichemo gimnazijos Vilniuje šokių būrelio „Simcha“ vadovė
Natalja Rapoport.

Dalyvaus Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Alkiukai“ (vadovė Elena Šalkauskienė).

17 val.
Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno koplyčia
Savanorių g. 4
Trukmė 1 val.

Koncertas

„Auksinė Jeruzalė“

Koncerte skambės ypatingai gražios, jautrių emocijų kupinos dainos apie šventąjį miestą -Jeruzalę, apie tikėjimą ir viltį, apie išmintį ir begalinę meilę mamai. Dainos bus atliekamos hebrajų bei jidiš kalbomis.

Festivalio baigiamojo koncerto kūrinius atliks
klaipėdiečiams puikiai pažįstami ir mylimi atlikėjai:
Olga Šardt-Žorova,
Saulius Šaučiulis,
RimaTamo.

Koncerto garso režisierius
L.Urbikas.

Anonsas>

2022  METŲ RENGINIAI

Renginių metu bus fotografuojama ir filmuojama.
Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi nuotraukose ir vaizdo įrašuose,
kurie bus skelbiami socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje.